Odwołane dyżury!

Szanowni Działkowcy,

w związku z okresem urlopowym w dniach 13 i 20 sierpnia 2023 r. dyżury członków Zarządu zostały odwołane. W godzinach dyżuru można kontaktować się z panią kasjerką wyłącznie telefonicznie.

Przepraszamy za utrudnienia.

Stawiamy na bioróżnorodność, postaw i TY!

W ramach wzbogacania bioróżnorodności na terenie naszego Ogrodu Zarząd ROD Rakowiec postanowił wymienić część żywotników, sadząc w jego miejsce ostrokrzewy. Ponadto dosadzono liczne ogniki szkarłatne, jarzęby, kaliny koralowe, jaśminowce, jabłonie rajskie, kłokoczki południowe, czeremchę i jodłę. Kolejne nasadzenia planowane są na jesień. Zadbaj z nami o bioróżnorodność. Poniżej prezentujemy garść informacji, jak możesz zadbać o bioróżnorodność na swojej działce.

Bioróżnorodność jest ważnym aspektem, który wpływa na ekosystemy, zdrowie środowiska i dobrostan roślin i zwierząt. Działki ROD mają potencjał wspierania bioróżnorodności w miastach i obszarach zurbanizowanych, dlatego ważne jest, aby właściciele działek podejmowali działania, które przyczyniają się do ochrony i zwiększania różnorodności biologicznej.

Legenda:

  1. Ostrokrzew
  2. Grab kolumnowy
  3. Ognik szkarłatny
  4. Jarząb pospolity
  5. Robinia akacjowa
  6. Czeremcha
  7. Kłokoczka południowa
  8. Świerk
  9. Żywotnik
  10. Rajska Jabłoń
  11. Kalina koralowa
  12. Jaśminowiec

Oto kilka sposobów, w jakie działki ROD mogą wspierać bioróżnorodność:

1.Zachowanie naturalnych obszarów: Pozostawianie części działki w stanie naturalnym, bez intensywnej interwencji człowieka, sprzyja rozwijaniu różnorodnych ekosystemów. Dla przykładu mokradła, czy trawiaste obszary przyciągają wiele gatunków roślin i zwierząt.

2. Sadzenie różnorodnych roślin: Wybierając różnorodne gatunki roślin, zwłaszcza rodzimych, można zachęcić do przybycia różnorodnych owadów, ptaków i innych organizmów, które są zależne od konkretnej rośliny.

3.Zakładanie oczek wodnych i stawów: Oczka wodne i inne małe zbiorniki wodne mogą przyciągać płazy, owady wodne i ptaki, tworząc dodatkowe siedliska dla różnych form życia.

4.Ograniczenie stosowania pestycydów i herbicydów: Redukcja lub całkowite wyeliminowanie używania chemii na działce pozwoli uniknąć zanieczyszczenia środowiska i ochroni organizmy korzystające z ogrodu.

5.Wytyczenie miejsc dla krzewów i drzew: Tworzenie zadrzewień i krzewów na działce dostarcza schronienia i pożywienia dla ptaków, owadów, a nawet małych ssaków.

6.Tworzenie siedlisk ekologicznych: Rozwijanie różnorodnych siedlisk, takich jak pola kwitnących roślin, łąki, ogrody warzywne i krzewy owocowe, przyciąga różne gatunki i zachęca do migracji.

7.Utrzymywanie naturalnego porządku: Niektóre części działki można pozostawić w bardziej naturalnym stanie, co pomaga utrzymać różnorodność biologiczną w przeciwieństwie do zbyt intensywnego i regularnego przycinania czy czyszczenia terenu.

Wspieranie bioróżnorodności na działkach ROD przynosi korzyści dla środowiska i może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla samych działkowiczów. Zachęcamy więc do podejmowania świadomych działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej na swoich działkach.